Jak wybrać drewno do kominka

Wybór odpowiedniego drewna do kominka wbrew pozorom nie jest prosty. Wydawać by się mogło, że najważniejsze by drewno było liściaste, maksymalnie twarde i suche. Nasze wieloletnie doświadczenie w produkcji drewna kominkowego zweryfikowało tak proste podejście do tematu ogrzewania domu drewnem i pokazało, że jest to proces troszkę bardziej skomplikowany. Wielu naszych klientów dostarczało nam cennych wskazówek dotyczących spalania drewna w ich kominkach. Poniżej podzielimy się z Państwem naszym doświadczeniem podając najistotniejsze punkty efektywnego i bezpiecznego ogrzewania domu drewnem.


1. DREWNO MUSI BYĆ SUCHE - to podstawowy czynnik. PRAWDA: Mokre drewno spalając się nie daje maksymalnej temperatury jaką możemy otrzymać jedynie ze spalania drewna suchego. Drewno do ogrzewania powinno mieć maksymalną wilgotność 20%, dla przykładu drewno świeżo ścięte posiada ok 50% wilgotności i więcej. FAŁSZ: Mokre drewno powoduje duże zabrudzenie szyby kominka. Silne zabrudzenie przedniej szyby kominka nie jest spowodowane mokrym drzewem lecz niską temperaturą jego spalania. Mokre drewno pali się w dużo niższej temperaturze i dlatego szyba kominka jest okopcona i to prawda, ale paląc również suchym drewnem w dużym kominku, lub małym płomieniem (małą ilością drewna w kominku z płaszczem wodnym) temperatura w palenisku również jest niska i to również powoduje silne zabrudzenie szyby. PRAWDA: UWAGA!!! Palenie drewnem mokrym drewnem (liściastym i iglastym) powoduje silne osadzanie się sadzy w przewodzie komiowym co może doprowadzić do jego zatkania, zapalenia się sadzy i pęknięcia komina, a także uszkodzenia i przechodzenia sadzy przez ściany do pomieszczeń.

2. DREWNO MUSI BYĆ MAKSYMALNIE TWARDE - PRAWDA: Drewno bardziej twarde ma większą kaloryczność i jest bardziej wydajne, niż drewno miękkie, ale podstawowym błędem jest rozpalanie w kominku jedynie twardym drewnem. Osiągnięcie pełnej wydjaności trwa znacznie dłużej. Proponujemy Państwu rozpalanie w kominku drewnem miękkim lub średnio twardym, które charakteryzuje się podobną kalorycznością, ale dużo szybszym spalaniem, a dpoiero później podtrzymanie ognia drewnem twardym. Pełną sprawność kominek i komin spalinowy uzyskuje dopiero po nagrzaniu się do odpowiedniej temperatury. PRAWDA: Dymienie z kominka do wewnątrz pomieszczenia między innymi związane jest z zimnym wkładem kominkowym i zimnym kominem, który ma dużo słabszy ciąg spalin. Drewno twarde paląc się długo bardzo wolno rozgrzewa komin i w związku z tym powoduje dymienie i jeszcze wolniejsze jego spalanie. Dlatego proponujemy rozpalanie gatunkami drewna miękkimi (Toppla, Osika, Olcha, Brzoza).

3. DREWNO MUSI BYĆ LIŚCIASTE - PRAWDA: Spalające się drewno iglaste jednorazowo osiąga większą temperaturę spalania do czego nie są przystosowane standardowe kominki. Do drewna iglastego produkowane są specjalne kominki ze specjalnej stali wytrzymałej na wyższe temperatury. PRAWDA: Drewno iglaste zapycha komin ozadzając dużo sadzy powstałej ze spalania żywicy. FAŁSZ: Drewno liściaste nie powoduje zapychania komina. Mokre drewno liściaste również powoduje szybkie zapychanie się przewodu kominowego.

4. PRAWIDŁOWE SPALANIE ZALEŻY OD KOMINKA I KOMINA - PRAWDA: Wielu ludzi paląc w kominku nie zwraca uwagi na równie istotny czynnik prawidłowego spalania drewna jak prawidłowa budowa kominka i komina a także co najważniejsze czystego i drożnego komina! Każdy komin powinien być co roku sprawdzony i wyczyszczony w miarę potrzeby. Zapchany komin powoduje słabsze odprowadzenie spalin i uniemożliwia rozpalenie się drewna w kominku - drewno będzie się tlić, dymić i palić bardzo małym płomykiem.

5. PRAWIDŁOWE SPALANIE DREWNA ZALEŻY OD POGODY - PRAWDA: Warunki atmosferyczne również wpływają na prawidłowe spalanie się drewna w kominku. Kiedy mamy pogodę niżową dym wydostający się z komina opada w dół, to samo się dzieje wewnątrz komina powodując jego słabszy ciąg, a co za tym idzie słabsze spalanie drewna.


powrót do oferty →