Jak wybrać drewno do kominka

Wybór odpowiedniego drewna do kominka wbrew pozorom nie jest prosty. Wydawać by się mogło, że najważniejsze by drewno było liściaste, maksymalnie twarde i suche. Nasze wieloletnie doświadczenie w produkcji drewna kominkowego zweryfikowało tak proste podejście do tematu ogrzewania domu drewnem i pokazało, że jest to proces troszkę bardziej skomplikowany. Wielu naszych klientów dostarczało nam cennych wskazówek dotyczących spalania drewna w ich kominkach. Poniżej podzielimy się z Państwem naszym doświadczeniem podając najistotniejsze punkty efektywnego i bezpiecznego ogrzewania domu drewnem.


PRAWDY I MITY O DREWNIE KOMINKOWYM:DREWNO MUSI BYĆ SUCHE - to podstawowy czynnik. PRAWDA: Mokre drewno spalając się nie daje maksymalnej temperatury jaką możemy otrzymać jedynie ze spalania drewna suchego. Drewno do ogrzewania powinno mieć maksymalną wilgotność 20%, dla przykładu drewno świeżo ścięte posiada ok 50% wilgotności i więcej. FAŁSZ: Mokre drewno powoduje duże zabrudzenie szyby kominka. Silne zabrudzenie przedniej szyby kominka nie jest spowodowane mokrym drzewem lecz niską temperaturą jego spalania. Mokre drewno pali się w dużo niższej temperaturze i dlatego szyba kominka jest okopcona i to prawda, ale paląc również suchym drewnem w dużym kominku, lub małym płomieniem (małą ilością drewna w kominku z płaszczem wodnym) temperatura w palenisku również jest niska i to również powoduje silne zabrudzenie szyby. PRAWDA: UWAGA!!! Palenie drewnem mokrym drewnem (liściastym i iglastym) powoduje silne osadzanie się sadzy w przewodzie komiowym co może doprowadzić do jego zatkania, zapalenia się sadzy i pęknięcia komina, a także uszkodzenia i przechodzenia sadzy przez ściany do pomieszczeń.
Dowiedz się więcej

GATUNKI DREWNA KOMINKOWEGOPoniżej przedstawiamy najbardziej popularne gatunki drzew liściastych wykorzystywanych w kominkach.

GRAB - Drewno cieszące się najlepszą opinią wśród naszych klientów. Jest najcięższym drewnem kominkowym, w związku z tym ma największą wydjaność cieplną z 1 metra. Posiada cieńką korę co wpływa na małą ilość popiołu pozostałą po jego spalaniu. Charakteryzuje się również bardzo dobrym i sybkim przesychaniem. Suchy pali się wolno i długo małym płomieniem.
Nasi klienci kupują często konkretne gatunki ze względu na inwywidualne upodobania i doświadczenia. Według nich poszczególne gatunki drzew posiadają różną charakterystykę spalania (kolor płomienia, zapach spalania, zapach drzewa, szybkość spalania temperaturę spalania, szybkość przesychania, przyzwyczajenie), dlatego niezmiernie ciężko jest nam odpowiedzieć na często zadawane przez państwa pytanie jaki gatunek wybrać. Dowiedz się więcej